Profilaktyka medyczna nie tylko w mediach

Profilaktyka medyczna nie tylko w mediach

Poznański Szpital MSWiA intensywnie włączył się w działania profilaktyczne i prewencyjne w zakresie informacji o ochronie zdrowia i życia. Okazją do tego był udział naszych specjalistów w spotkaniu społeczno-ekonomicznym „Szczyt Bałkanów Zachodnich” z udziałem ponad 1100 gości oraz 400 zagranicznych dziennikarzy.

Obok ministrów spraw zagranicznych, premierów i prezydentów z samego regionu Bałkanów Zachodnich do Poznania przybyli m.in. Theresa May i Angela Merkel. Służba Zdrowia MSWiA zaistniała w tym wydarzeniu w przekazach medialnych w prasie, radiu, telewizji i na portalach informacyjnych jako główny podmiot zabezpieczający opiekę medyczną. Nasi lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki ale również pracownice działu marketingu wykorzystali możliwość zaprezentowania się z jak najlepszej strony. Nasi doktorzy: dr n. med. Paweł Panieński specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz lekarz zespołu Ratownik 9 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i lek. med. Zbyszek Szymanowski specjalista w zakresie chorób wewnętrznych oraz specjalista z medycyny ratunkowej, przed kamerami telewizji wypowiadali się na tematy związane z ochroną zdrowia. Również nasi ratownicy medyczni mieli okazję do promocji działań prozdrowotnych i prezentacji zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na Placu Wolności w Poznaniu w pierwszy weekend czerwca na stoisku medycznym Szpitala MSWiA nasi ratownicy wykonywali pomiar ciśnienia tętniczego, oraz badali poziom glukozy we krwi. Relację „na żywo” z udziałem pracowników Szpitala MSWiA przekazywał program TVP Info. Szczególnym zainteresowaniem widzów cieszył się pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu Justyny Szczerbik i Bartosza Matuszka. W przekazach telewizyjnych ta para młodych i zaangażowanych w promocję działań ratowników medycznych, kilkukrotnie pojawiała się w oku kamery, by zademonstrować swój profesjonalizm oraz olbrzymie umiejętności. Takie działania są realizowane również bezpośrednio wśród naszych pracowników. Szkolenia z zakresu BHP to nieodłączny element funkcjonowania każdego szpitala. Wstępne szkolenia BHP organizowane są przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Ich głównym celem jest dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na konkretnych stanowiskach pracy. W SP ZOZ MSWiA im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu przykłada się dużą wagę do spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Właśnie placówka służby zdrowia musi dawać najlepsze przykłady w tym zakresie. Dyrekcja zlecając cykl szkoleń z zakresu BHP ich organizatorowi Maciejowi Jarzembowskiemu, specjaliście do spraw BHP, wypełniła jeden z podstawowych obowiązków w zakresie bezpieczeństwa podległych kadr. Kształcenie w tym zakresie, obowiązkowo powtarzane jest w czasie trwania zatrudnienia pracownika, a celem jest przypomnienie i ugruntowanie wiedzy z zakresu bezpiecznej i higienicznej pracy, oraz zapoznanie z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi. Po pozytywnym zdaniu testu sprawdzającego, organizator wystawia zaświadczenie ukończenia okresowego szkolenia BHP uczestnikom, a jego kopię przechowuje w aktach osobowych personelu szpitala..

Zachęcamy do objerzenia głównego wydania „Wiadomości” TVP 1 z udziałem doktora Pawła Panieńskiego pod linkiem: https://wiadomosci.tvp.pl/43172428/07072019-1930