W ostatnich dniach Szpital MSWiA w Poznaniu często gości dziennikarzy prasy i telewizji. Jest to związane z finalizowaniem zakupów i wdrażaniem w proces diagnostyki, leczenia i rehabilitacji najnowocześniejszych urządzeń medycznych.
Pod hasłem „SP ZOZ MSWiA w Poznaniu przechodzi zdecydowaną metamorfozę” do naszych pacjentów media przekazują pozytywne informacje o odbiorze nowego sprzętu. Zastępca Dyrektora do spraw Technicznych mgr inż. Sławomir Tomczak dla wszystkich dziennikarzy przygotował dokładny wykaz aparatury oraz zestawienie wydatków na ten cel. Operując frazeologią medyczną dziennikarze poinformowali, że najnowszy „zastrzyk” sprzętu zasilił Oddział Urologii z Pododdziałem Chirurgii Onkologiczno – Urologicznej.
Właśnie urolodzy pod kierunkiem ordynatora rozpoczęli pierwsze operacje z zastosowaniem ureterorenoskopów giętkich i cystoskopów giętkich. Jak podkreśla dr n. med. Tomasz Deja są to zaawansowane urządzenia do małoinwazyjnego leczenia kamicy górnych dróg moczowych. Ponadto dwa tory wizyjne – jeden 4K z opcją terapii fotodynamicznej – pozwolą lekarzom lepiej leczyć guzy pęcherza moczowego, stawiając diagnozę na podstawie lepszego obrazu dróg moczowych, oraz drugi – trójwymiarowy laparoskop do zabiegów laparoskopii urologicznych.
Występująca przed kamerami TVP Naczelna Lekarz prof. dr hab. n. med. Małgorzata Wierusz – Kozłowska podkreśliła, że na liście zakupów znalazły się też dwa wysokoenergetyczne lasery – tulowy i holmowy. Będą one wykorzystane m.in. do leczenia przerostu stercza, oraz dwa wysokiej klasy ultrasonografy i inny sprzęt do badań urodynamicznych. Sprzęt zakupiono ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej, w ramach projektu wartego ponad 2,5 mln złotych: dofinansowanie objęło 2,1 mln zł, reszta jest dotacją celową z budżetu państwa.
Odnośniki do materiałów w mediach: