Dziś, 17 kwietnia obchodzimy 🩸Światowy Dzień Chorych na Hemofilię 🩸. Ustanowiony przez Światową Federację Hemofilii w roku 1989 roku i od tego czasu jest szczególnym dniem solidarności z chorymi, ale także celebrowany, aby zwiększyć wiedzę zarówno pacjentów, jak i społeczeństwa w zakresie choroby oraz sposobu jej leczenia.
Hemofilia jest chorobą genetyczną polegającą na zaburzeniach 🩸krzepnięcia krwi. Polega na niedobrze lub braku jednego z czynników krzepnięcia 🩸krwi – czynnika VIII w hemofilii A i czynnika IX w hemofilii B. Objawia się niezwykle bolesnymi wylewami do stawów, mięśni lub organów wewnętrznych. Skazami krwotocznymi pokrewnymi hemofilii są niedobory innych czynników krzepnięcia oraz immunokoagulopatie i trombocytopatie.
Warto podkreślić, iż kobiety są tylko nosicielkami (przekazują tę chorobę potomstwu), natomiast chorują mężczyźni. Hemofilia jest chorobą, w której leczy się objawy, a nie przyczyny. Zdrowie chorych zależy od dostępu do leczenia, które można stosować w domu, opiece ambulatoryjnej i szpitalnej.
Wyróżniamy trzy stopnie choroby:
📍 łagodny, który powstaje na skutek różnego rodzaju urazów (dot. ok. 90% osób)
📍 umiarkowany – również w dużej mierze dotyczy urazów, natomiast mogą 5 %, być one niewielkie niż w przypadku łagodnego stopnia
📍ciężki – charakteryzuje się częstymi, samoistnymi krwawieniami zarówno do stawów, jak i mięśni.
Hemofilia jest chorobą rzadką, w której dostęp do specjalistów, czynników krzepnięcia i ośrodków specjalistycznej opieki mają kluczowe znaczenie dla życia i zdrowia chorych. 🏥Ośrodki zapewniające kompleksową opiekę medyczną pozwalają na poprawę leczenia i jakości życia chorych, ograniczenie liczby powikłań i hospitalizacji.
W 🩸Światowym Dniu Chorych na Hemofilię 🩸 podkreślamy także rolę 👩⚕️ 👨⚕️personelu medycznego, który codziennie dba i troszczy się o zdrowie i komfort leczenia wszystkich chorych.
fot. freepik.com